Islandia - Kraina czterech żywiołów


            

            Często wybierając kolejny cel podróży, sprawdzamy poziom bezpieczeństwa. Ale co w przypadku, gdy ( o dziwo )  trafiamy do państwa,  w którym nie ma porwań i handlu ludźmi, zabójstw, kradzieży, gwałtów, problemu z oszustami a jedynym niebezpieczeństwem jest Matka Natura? Czytając dalej ten artykuł dowiesz się co może spotkać się na Islandii. 


Islandia - Kraina czterech żywiołów. 

Ogień.Czy wiedzieliście, że w Islandii jest około 130 wulkanów? Z czego 18 ich jest aktywnych! Kiedy dochodzi do erupcji wulkanu, dany obszar zamiera. W zależności od siły wulkanu, może dojść do licznych problemów np. Wybuch wulkanu Askja spowodował deszcz popiołu w Sztokholmie, wybuch Laki zalał lawą około 500 km kwadratowych co spowodowało śmierć olbrzymiej ilości zwierząt hodowlanych, a co za tym idzie spowodowało klęskę głodu, która pociągnęła za sobą śmierć 9500 osób, co wtedy dawało aż 20% ludności wyspy! Pamiętacie odwołany lot prezydenta Obamy do Polski? To przez wulkan, który  Eyjafjallajokull spowodował paraliż powietrzny. Co więcej, Islandczycy czekają na wybuch wulkanu Hekla, który może spowodować więcej szkody niż wybuch z 2010 roku. 

Ziemia. 
Trzęsienia ziemi na Islandii występują równie często co erupcje wulkanów i są równie niebezpieczne. Najwięcej wstrząsów odnotowuje się na południe od krateru wulkanu Hekla. Prawdopodobnie sa one wynikiem budzącego się wulkanu. 

Powietrze. Mieliśmy „przyjemność’ być świadkami Huraganu, który przeszedł od wschodniej do południowej Islandii. Miejscami w najgorszym momencie wiatr wiał z prędkością ponad 230 km/h (info z mediów), natomiast normalna prędkosć wiatru tego dnia wynosiła około 170 km/h. Policja blokowała drogi, wszystkie hotele uprzedzały swoich gości o warunkach nie dobrych do podróżowania. My utknęliśmy w pracy. I wierzcie nam, po tym wydarzeniu nabraliśmy pokory. 
Temperatura również płata figle. Kiedy jest minusowa, wszystkie drogi są oblodzone. Nie raz widuje się autobus czy auto w fosie, przewrócone bokiem. I nie jest to wina nieumiejętnej jazdy. Taki widok, to niestety już widok codzienny. 

Woda. 
Islandia to nie tylko wulkany, ale też lodowce. Jest najbardziej zasobnym w wodę państwem na świecie. Klimat ociepla się, co za tym idzie, lodowce topnieją. No właśnie. Nie tylko ocieplenie się klimatu ma tu zasługę, ale również wybuchy wulkanów. Ponieważ gdy ten wybucha, powoduje błyskawiczne topnienie lodowca oraz katastrofalne powodzie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz