Moonbow - Księżycowa tęcza IslandiiMieszkając i pracując na Islandii każdego dnia odkrywamy jak piękny jest ten kraj. Ale to co nam się przydarzyło ostatnio, jest naszym numerem jeden. Dwa dni temu mieliśmy okazję zobaczyć jedno z bardzo rzadkich zjawisk atmosferycznych. Mowa tu o zjawisku moonbow. 

Moonbow to nic innego, jak tęcza widziana nocą. Brzmi śmiesznie i nieprawdopodobnie, prawda? Ale żartem nie jest.Księżycowa tęcza jest niezwykle rzadkim naturalnym zjawiskiem atmosferycznym, który występuje, gdy światło Księżyca odbija się od kropelek wody zwieszonych w powietrzu i załamuje się. Tęcza wygląda tak jak w dzień, ale nie powstaje od promieni słonecznych. 

Nie jest tak łatwo zobaczyć moonbows,  powinno być spełnionych parę warunków:  Po pierwsze Księżyc musi być pełny lub prawie pełny. Po drugie, musi być bardzo nisko na niebie -nie więcej niż 42 stopni od horyzontu. A po trzecie niebo musi być bardzo ciemne, ponieważ wszelkie jasne światło może zniweczyć to rzadkie widowisko. I najważniejsze- kropelki wody muszą być obecne w powietrzu w kierunku przeciwnym do Księżyca.
A teraz zamknijcie oczy i przenieście się z nami pod wodospad Skógafoss. Ciemne niebo, na nim piękny okrągły Księżyc. Za nami wodospad. Kiedy czujemy bryzę, na naszych oczach ukazuje się piękna tęcza. Niemożliwe staje się możliwe.
Niestety, zjawisko to jest obserwowane najczęściej w kilku miejscach na świecie i to często w okolicy wodospadów: Nasz numer 1 widziany na własne oczy to Skógafoss, Islandia; Park Narodowy Yosemite, wodospad Wiktorii na pograniczu Zambii i Zimbabwe, obszar Plitwickich Jezior oraz Waimea na Hawajach 
Islandia nauczyła nas jednego: Zawsze miejsce oczy szeroko otwarte.


Zapraszam też do galerii, w której znajdziecie więcej zdjęć z Islandii w pełnej rozdzielczości.


Miłego dnia Brak komentarzy:

Prześlij komentarz