Kuba - Informacje praktyczne plus zdjęcia

      Wyprawa na Kubę od kilkunastu lat była moim marzeniem. Od zawsze interesowałem się muzyką kubańską, kulturą, sztuką, uwielbiam rum i chciałem spróbować prawdziwych ręcznie zwijanych cygar. Pewnego dnia pojawiła się turbo mega wielka promocja - KUBA ZA 160 euro!! Podczas próby kupienia strona AirEuropa padła, jakimś cudem moja transakcja przebiegła pomyślnie i po kilkukrotnej próbie kontaktu telefonicznego bilety znalazły się u mnie na mailu.
Tak odchodząc od tematu, czy zdarzyło się wam dzwonić do jakiejkolwiek linii lotniczej?? Tak?? Czy to nie dziwne że ceny połączeń są astronomicznie drogie a do tego ciągle zrywa połączenie??
Bilet na skrzynkę doszedł, więc przyszedł czas na przygotowanie się na wyprawę marzeń. W dzisiejszym poście postaram się wam przedstawić wszystko co dowiedziałem sie sam, poszerzone o doświadczenia zdobyte na miejscu.Wiza oraz karta turysty
Osoby planujące podróż na Kubę potrzebują wizę lub kartę turysty (Tarjeta de Turista). Wizę dostać można w konsulacie Republiki Kuby w Warszawie a kartę turysty w każdym większym biurze podróży ( oczywiście płacąc odpowiednią marżę).  By ubiegać się o wizę lub kartę turysty trzeba spełnić odpowiednie warunki: posiadać bilet lotniczy w obie strony, potwierdzenie rezerwacji noclegu w hotelu lub w casa particular ( kwatera prywatna ), ubezpieczenie podróżne oraz paszport ważny co najmniej trzy miesiące. W samolocie każda osoba wypełnia formularz (Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque), który odbierają na lotnisku oraz przedzierają kartę turysty na dwie części. Jedna część karty turysty jest niezbędna do zakwaterowania oraz do wyjazdu z kraju. Turyści indywidualni powinni posiadać 100 peso wymienialne na każdy dzień pobytu lub kartę kredytową. Co ciekawe za opuszczenie kraju pobierana jest opłata w wysokości 25 CUC.


Ubezpieczenie i zdrowie
Tak jak wspomniałem wcześniej, by dostać wizę lub kartę turysty niezbędnie jest posiadanie ubezpieczenia. Nic nie było by w tym trudnego, gdyby wszystkie biura ubezpieczeń były na Kubie akceptowane. Stosunki Kubańsko-Amerykańskie były ( co się zmienia ) bardzo napięte, dlatego wszystko co związane jest z kapitałem Amerykańskim nie działa na Kubie. 
Polskie biura ubezpieczeń akceptowane na Kubie to : Coris Varsovia, Elvia, Elvia Polonia, Europ Assistance.
Jeśli chodzi o zdrowie to Kuba jest bardzo czystym krajem. Nie występują tam dziwne choroby tropikalne. Szczepienia zalecane nie odstępują od podstawowych szczepień zwykłego podróżnika czyli : WZW A, WZW B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny. Najczęściej występują tam zatrucia pokarmowe. 
Apteki na Kubie są bardzo dobrze wyposażone i powszechnie dostępne. Moim zdaniem nie należy brać ze sobą nic więcej, prócz środków przeciwbólowych. Osoby jadące w dalszą podróż narażone są na działanie innych bakterii oraz wirusów, które leczone są lokalnymi środkami medycznymi innymi niż polskie. 
Fidel Castro otwierając Kubę dla turystów zadbał też o opiekę medyczną. Turyści mają do dyspozycji specjalnych lekarzy biegle mówiących po Angielsku. Koszt wizyty ok 30 CUC.


Pieniądze, banki i wymiana
Jako że głównym źródłem utrzymania rządu Kuby są turyści Fidel Castro zmuszony był wykombinować coś co sięgnie głębiej w ich kieszenie. Na Kubie obowiązują dwie waluty. Peso kubańskie CUP ( peso cubano, nacionale ) oraz peso wymienne CUC ( peso convertible ). 
Peso kubańskie przeznaczone jest dla lokalsów, można nim płacić na targu, w knajpach oraz wszędzie gdzie nie ma turystów. Peso wymienialne tzn Kuki przeznaczone są dla turystów i są około 10% droższe od dolara. Kukami płacić można za wszystko, od knajpy po sklepy (tzw peweksy). Dobrym zagraniem jest wymiana pieniędzy na Peso kubańskie, ponieważ wszystkie zakupy oraz wyżywienie wychodzą znacznie taniej. 
Peso bez problemu można odróżnić od siebie. Peso Cubano posiadają wizerunki znanych osób, a converbile posiadają pomniki oraz są bardziej kolorowe. Kubańczycy często oszukują wydając w peso cubano więc warto się mieć na baczności. 
Bankomaty na Kubie są powszechnie dostępne w miejscach turystycznych, lecz nie koniecznie działają z każdymi kartami. Visa oraz MasterCard działają, Maestro za to nie. By wybrać pieniądze z karty używać można bankomatu ( jeśli działa ) oraz kasy banku, gdzie konieczne jest okazanie paszportu. Wymiana pieniędzy z innych walut przeprowadzana jest w specjalnych kantorach CADECA, również po okazaniu paszportu. 
Na Kubę najlepiej zabrać Euro, ponieważ wymieniając dolary zapłacimy 10% podatek od wymiany tej waluty. 


Noclegi 
Planując podróż po Kubie mamy do wyboru ograniczoną możliwość opcji noclegowych. Na Kubie obowiązuje prawo meldunkowe, przez które nielegalne jest przyjmowanie turystów bez specjalnych pozwoleń. Dostępne są Hotele gdzie ceny zaczynają się od 50 CUC, oraz kwatery prywatne tzw Casy, gdzie ceny zaczynają się od 10 CUC. Przyjmowanie gości przez osoby bez zezwoleń oraz nocowanie w namiotach jest nielegalne. W każdym większym mieście nie ma problemu ze znalezieniem Casy, więc nie potrzebne jest wcześniejsze rezerwowanie. 


Telefony i internet 
Telefony komórkowe na Kubie to jeszcze nowość, lecz nie ma problemu z zasięgiem oraz połączeniami. Bardzo popularne są budki telefoniczne. Koszt połączenia do Polski to ok. 10zł/min, dzwonić również można z hotelu uiszczając odpowiednio wysoką opłatę. 
Internet jest bardzo ograniczony i bardzo drogi.  Z internetu skorzystać możemy tylko w kafejkach oraz hotelach po wykupieniu odpowiedniej karty. Koszt godzinnego dostępu do komputera / WiFi to około 6 peso wymienialne. Internet działa bardzo wolno, ponieważ władze dokładnie sprawdzają każdego użytkownika. Wtyczki i ładowarki
Na Kubie stosuje się wtyczki z prostokątnymi płaskimi bolcami które bez problemu działają z polskimi ładowarkami. Napięcie w gniazdkach to 110V. Telefony oraz inne sprzęty ładują się normalnie. Ceny
Kuba nie należy do taniego kraju dla turystów. Ceny w CUC są około 4 x większe niż w Polsce, ceny w CUP za to bardzo niskie lecz nie za wszystko da się nimi zapłacić, ponieważ przeznaczone są dla ludności lokalnej.  Jeśli ceny podane są w kukach nie ma problemu by zapłacić w cubano - przelicznik 1 CUC - 25 CUP
Przykładowe ceny:

Duży chleb - 1 CUC
5 bułek -  1 CUC
Nocleg w hotelu - od 50 CUC
Nocleg w Casa - od 10 CUC
Piwo -  0,5 CUC
Butelka rumu Havana Club 0,7 - 3,5 CUC
Cola 0,5 - 1 CUC
Taksówka z lotniska do centrum - 20 CUC
Papierosy -  0,5 CUC
Makaron spaghetti - 1 CUC
Puszka pomidorów - 1 CUC
Obiad w restauracji 10 CUC
Cubalibre/Mojito - 3 CUCCeny w peso cubano

Pizza - 10 CUP
Kubek rumu - 7 CUP
Burger - 10 CUP
Melon - 3 CUP
Banany - 5 CUP
Arbuz - 7 CUP
Kanapka - 10 CUP
Piwo - 20 CUP
Cola - 20 CUPTransport i autostop
Praktycznie każde miejsce na Kubie jest dostępne dla turystów. Głównym środkiem transportu dla turystów są autokary. Bardzo wiele różnych firm autokarowych oferuje przejazdy do każdej części wyspy. Autokary są wygodne, czyste lecz bardzo drogie. Przykładowo przejazd Havana - Pinar del Rio kosztuje 12 CUC.
Z powodów historycznych na wyspie głównym środkiem transportu dla tubylców to autostop oraz ciężarówki z naczepą ( camione ). Na Kubie za wszystko trzeba płacić, tym bardziej za transport. Przykładowo Autostop Pinar del Rio - Havana kosztował mnie 2 CUC, Havana - Santa Clara 1 CUC jadąc camione. Będąc turystą trzeba się trochę bardziej pomęczyć, ponieważ Kubańczycy bardzo chcą wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy - chwila negocjacji i można podróżować dużo taniej. 


Poniżej przesyłam kilka bardzo fajnych zdjęć. Zapraszam też do Galerii gdzie można pobrać fotkę w pełnej rozdzielczości i np wsadzić sobie na pulpit :D                                    


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz