[ Poradnik ] Jak " upolować " Zorzę Polarną na Islandii        Zorza polarna, czyli karnawał świateł na niebie jest dość częstym zjawiskiem na Islandii.  Na moje szczęście dobrze się złożyło, że zamieszkałem na Islandii w najpopularniejszym okresie obserwacji zorzy. Pracując w restauracji praktycznie co dzień słyszę pytania  "czy będzie?" ,  "to gdzie i jak szukać?". W dzisiejszym wpisie chciałbym podzielić się z wami kilkoma informacjami, które mam nadzieje przydadzą się poszukiwaczom.
1. Oferty wycieczek i przewodników 

Tak jak pisałem we wcześniejszym wpisie - Islandia najciekawsze aktywności, znajdziecie od groma ofert wycieczek i przewodników. Mając ograniczony czas i większy budżet, wynajęcie przewodnika lub wykupienie takiej wycieczki to nie jest głupi pomysł.  Przyznam się że przeglądałem ostatnio oferty, które okazały się bardzo ciekawe. Wycieczka na łodzi, przejazd Super Jeepami lub quadami a nawet kąpiel w gorących źródłach, obserwując zorzę polarną. Co najważniejsze w cenie jest przewodnik, który na bierząco sprawdza prognozę pogody, zachmurzenie i aktywność zorzy. Jeśli obserwacja będzie nie udania oferują zwrot pieniędzy.


2. Kiedy najlepiej szukać Zorzy Polarnej 

Zorza aktywna jest tu dokładnie przez cały rok, ale zobaczyć ją możemy dopiero gdy jest ciemno. W okresie letnim na Islandii jasno jest całą dobę. Największe prawdopodobieństwo jest od września do kwietnia, oczywiście jeśli dopisze pogoda. 

3. Gdzie znaleźć Zorzę Polarną na Islandii 

Zorzę najlepiej obserwować w ciemności, czyli jak najdalej od miasta. Nie twierdzę, że nie jest możliwe zobaczenie aurory w Reykjaviku, ale będzie to z pewnością dużo trudniejsze i mniej spektakularne. Najbardziej popularnym miejscem, który dodatkowo bajecznie wychodzi na zdjęciach jest lodowa laguna Jökulsárlón.4. Jak sprawdzić czy dziś będzie dobry czas do obserwacji zorzy 

Od tego z pomocą przychodzą odpowiednie strony, które "przewidują" zorzę. Celowo dodałem cudzysłów, ponieważ zorzę nigdy nie da się przewidzieć w 100%. 
Pierwszą strona to Vedur.is. Z niej możemy się dowiedzieć o aktualnym oraz przyszłym zachmurzeniu, aktywności księżyca i prawdopodobnej aktywności zorzy. Bezchmurne niebo, brak księżyca i wysoka aktywność to dobry znak.
Drugą bardzo pomocną stroną jest Aurora-Service oraz softservenews. Na stronie możemy dowiedzieć się o aktualniej aktywności zorzy oraz możemy podejrzeć prognozę na kolejne 3 dni ( odświeżana co godzinę ). Strona oferuje nam też dostęp do kamerek, przez które możemy obserwować zorzę w Norwegii, Finlandii czy Danii. Dla poszukiwaczy wiedzy w zakładce Aurora School znajdują się ciekawe informacje. 
Jeśli zamierzacie dłużej zostać na Islandii lub w miejscach gdzie zorza występuje, dobrym rozwiązaniem jest polajkowanie  strony na fb Aurora Alerts. 

5. Jak fotografować Zorzę Polarną 

Dla niektórych smutna wiadomość - NIE ZŁAPIECIE ZORZY APARATEM W TELEFONIE xD. Fotografowanie zorzy nie jest skomplikowane ... jeśli ma się choć podstawowe pojęcie o fotografii oraz znajomość aparatu. Należy pamiętać że zdjęcia wykonujemy ze statywu przy pomocy wężyka lub samowyzwalacza, by nie poruszyć kadru. Fotografowanie na plikach RAW, da nam większe możliwości obróbki w programie graficznym. 

Najważniejsze to: 
  • Naświetlenie okolicy - Jak najdalej od miasta, im ciemniej tym lepiej.
  • Księżyc - Czym ciemniej tym lepiej, więc lepiej by go nie było.  Jeśli zorza jest silna i jednak zdołacie ją zauważyć, księżyc fajnie doświetli okolice. 
  • Śnieg - dodatkowo doświetla kadr
Posiadacze kamery GoPro hero 4 mają bardzo ułatwione zadanie. Wystarczy ustawić opcje NighLapse, iso 800 , 30 sek oraz dobry kadr. Posiadacze lustrzanek mają trochę trudniej ponieważ nie istnieją uniwersalne ustawienia.  Na canonie optymalnie fotografowałem przy pomocy ustawień iso 800, przysłona 3,5, czas 20 sek. Nikon za to przyjmował mniejsze iso.
Kolejną rzeczą wartą omówienia jest ostrzenie. Do fotografowania używamy tylko manualnego fokusa. Najlepszym sposobem jest ustawienie ostrości na obiekt w odległy na około 5 - 6 metrów.Zapraszam do obejrzenia Timelapse Zorza Polarna Isladnia 

Życzę wszystkim udanych polowań i wielu przepięknych zdjęć.
Miłego dnia
T. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz