Pieniądze w podróży - poradnik praktycznyNiezależnie czy jesteś backpackerem podróżującym po Ameryce czy za kilka dni lecisz na swoje wymożone all inclusive w Grecji, zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo. Tak się składa, że jestem ostatnią osobą, która może komukolwiek doradzać nt. bezpieczeństwa w podróży ( patrz : Wyprawa do Czarnobyla na dziko , Ameryka Łacińska na stopa ), więc napiszę nt. czegoś, czego znam się trochę lepiej, czyli jak zabezpieczyć swoje pieniądze.

Bezpieczeństwo kapitału w podróży to bardzo ciekawy temat. Przez bardzo długi czas, starałem się znaleźć złoty środek na zabezpieczenie swoich środków oraz na ominięcie albo zminimalizowanie złodziejskich marż banków, czy kantorów.
W tym wpisie podam Ci kilka ciekawych rozwiązań dotyczących pieniędzy w podróży, które sprawdziłem i używam do tej pory.


Subkonto bez karty

Bezpieczniej podróżować z kartą bankomatową niż z gotówką. Pomimo przekonania, że twoje pieniądze są bezpieczne możesz bardzo szybko je stracić. Coraz częściej zdarzają się sytuacje, gdzie nieuczciwi sprzedawcy kasują dużo więcej niż powinni albo np. ( o zgrozo ) zostaniesz ofiarą "przejazdu na milionera", czyli smutni panowie w fałszywej taksówce, obwiozą Cię po wszystkich bankomatach wypłacając twoje pieniądze. 
Od kilku lat podróżuję i korzystam z rachunków bankowych z wieloma subkontami. Zasada działania jest dziecinnie prosta i bardzo skuteczna. 
Posiadamy np. rachunek w mBanku z kartą w PLN lub USD. Poprzez infolinię otwieramy subkonto oszczędnościowe bez karty, na którym będziemy trzymać większość naszego kapitału. 
Korzystając z aplikacji mamy możliwość przelewania środków pomiędzy subkontem a kontem z kartą. Dzięki tej metodzie zawsze mam kontrolę nad moimi wydatkami oraz pełnie bezpieczeństwa moich środków. 
Karta walutowa prepaid 

Przemieszczasz się po różnych krajach i nie chcesz zakładać konta walutowego lub po prostu jest ono za drogie? Banki ściągają astronomiczne marże a stacjonarne kantory oferują niekorzystne kursy? Warto zainteresować się kantorami internetowymi, gdzie mamy gwarancje najlepszych kursów oraz możliwość wyrobienia kart debetowych prepaid obsługujących różne waluty. Na przykład w internetowym kantorze cinkciarz.pl, możemy szybko i bezpiecznie wymienić pieniądze i za jedynie 15 zł odebrać kartę walutową, na której dostępne będą nasze środki. [ więcej nt. kart walutowych]


Dwa portfele 

Niby taki mały szczegół i banał ale mało osób się do niej stosuje. Gdziekolwiek się wybieram zawsze używam dwóch portfeli. Jeden główny, gdzie trzymam karty i większą ilość gotówki oraz portfel codzienny z małą sumą gotówki, oraz kartą prepaid. 

Kryptowaluty

Coraz popularniejsze kryptowaluty to nie tylko dobra opcja na inwestycje ale też bardzo bezpieczny, tani, szybki oraz anonimowy sposób na przesyłanie pieniędzy. Jak na XXI wiek przystało, możesz wysłać komuś pieniądze w postaci bitcoinów, w kilka sekund.
Bitcoinami coraz częściej możesz zapłacić też za posiłki w restauracjach, hotele czy loty, bez zbędnych przewalutowań i opłat.


Pasek podróżnika 

Niezależnie od tego jak bardzo przykładasz się do zabezpieczenia swojej wycieczki, warto pomyśleć o  planie "B".  W kryzysowych sytuacjach warto posiadać specjalny pasek podróżnika, w którym wcześniej schowaliście kilkaset dolarów, które mogą uratować zadek. Taki pasek ze schowkiem możecie kupić za kilkanaście złotych na allegro lub innych portalach aukcyjnych.


Bezpiecznych podróży!!
Zapraszam też do śledzenia moich przygód na YouTube oraz Instagramie.


Miłego dnia
T

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz