Islandia - Podróżnik na emigracji, Informacje praktyczne

     
        Przyszedł czas też na mnie, jako że czasu nie mam za dużo, ładniej zarabia się w euro i funtach, dodatkowo zdaje sobie sprawę że w jednym miejscu za długo nie usiedzę, postanowiłem wyemigrować z naszej pięknej ojczyzny.  W podróżniczym gronie bardzo popularne są kraje skandynawskie. Czemu?? Fiordy? Góry? Przepiękne dzikie miejsca? Niestety NIE - PIENIĄDZE!! Wybraliśmy kilka miejsc godnych naszego potu oraz pracy i rozpoczęliśmy poszukiwania.
        Jak znaleźć pracę za granicą?? Wbrew pozorom to nie jest takie trudne. Najważniejsze to zrobić listę co umiesz robić, jakie masz doświadczenie i w jakiej branży chciałbyś pracować. My jednogłośnie zdecydowaliśmy że pracy szukać będziemy w hotelach.  Z pomocą przyszły mapy google, dzięki którym nasze CV dostały miejsca dla nas odpowiednie. Jako że nie byłem za bardzo przekonany do siły internetu, wyruszyliśmy też na poszukiwanie pracy bezpośrednio do Norwegii. W między czasie okazało się że dostaliśmy kilka propozycji pracy na Islandii, więc podróż po Norwegii przekształciliśmy w surwiwalową przygodę, o której też napiszę ;)
   Jak dostać się na Islandię? 

Po powrocie mieliśmy czas na przepakowanie, trochę czasu z rodziną i zakup biletów. Do Reykjaviku można dolecieć tanimi liniami Wizzair za ok. 200zł z Gdańska lub w przyszłości z Warszawy. Dla osób lubiących szukać i podróżować za grosze polecam opcje z przesiadką w UK.Jak poruszać się po kraju?

Do centrum miasta ludzi zabiera autobus FlyBus za 2000 koron,  którym dodatkowo można dostać się praktycznie w każde miejsce na Islandii. Bardzo popularne a zarazem najwygodniejsze jest wynajmowanie samochodu. Niestety z tego co słyszałem w sezonie nie należy do najtańszych przyjemności. Dodatkowo trzeba zwracać uwagę na rodzaj samochodu ponieważ decydując się na najtańszą osobówkę nie będzie można wszędzie nią wjechać. Oczywiście jest jeszcze autostop. Ogólnie z opowieści ludzi autostop ma sie bardzo dobrze, sam jechałem na małych odcinkach. Ludzie są mili, dodatkowo opowiadają ciekawostki o kraju i często podrzucają idealnie do naszego celu choć im nie po drodze. By nie było zbyt pięknie autostop uzależniony jest też od pogody. Podczas deszczu bardzo ciężko cokolwiek złapać a ukryć się by nie zmoknąć nie ma gdzie.

Wiza, pozwolenie na pracę i konto w banku. 

Do Islandii podróżować możemy bez wizy z racji przynależności do strefy Szengen i nie potrzebujemy żadnych pozwoleń o pracę. Zaczynając pierwszą pracę musimy wyrobić numer Kennitala, który jest islandzkim numerem podatnika. Do odebrania wynagrodzenia potrzebujemy dodatkowo konta bankowego, które można otworzyć tylko posiadając Kennitala. Co mnie najbardziej zdziwiło to są ograniczenia w przelewach pieniędzy. Przelewy robić możemy tylko osobiście w siedzibie banku, dodatkowo kolejnym ograniczeniem jest niemożliwość wysłania pieniędzy na własne konto w innym kraju, ale polak potrafi.


Pieniądze i ceny.

Na Islandii oficjalną waluta jest korona islandzka. 1000 koron = ok 26 złotych
Gotówka jest tu prawie nie potrzebna, dosłownie wszędzie można zapłacić kartą. Niektórzy miejscowi mówią nawet że jeśli ktoś nie oferuje płatności kartą prawdopodobnie jest to oszust.
Ceny jedzenia są bardzo porównywalne do cen w PL. Najtańszym i najpopularniejszym sklepem jest Bonus. Transport, usługi oraz noclegi są znacznie droższe niż w PL.
Przykładowe ceny (listopad 2015)

Piwo - 150-300 koron
Ciastka 150-500 koron
Zupa dnia w restauracji - 800-1200 koron
Piwo w restauracji - 800-1200 koron
Burger - 1800 koron
Hot dog 300 koron
Miejsce w hostelu- 4000 koron


Pogoda

Pogoda na Islandii jest strasznie nieprzewidywalna. W ciągu dnia może być mega słoneczne a za 5 minut może pojawić się śnieżyca czy deszcz i tak w kółko.  Sezon turystyczny trwa od maja do końca września, choć tak naprawdę zwiedzać można tą piękną wyspę przez cały rok.  Turyści odwiedzający wyspę powinni sie odpowiednio przygotować w sezonie letnim jak i zimowym. Wybierając się w podróż samochodem dobrze jest sprawdzić stan dróg oraz pogodę. Wszystko dostępne jest na stronie vedur.is

Telefony, internet, wtyczki i ładowarki 

Numery z PL działają, koszt połączenia to 95gr/ min , przychodzące 25gr/min, koszt sms 30 gr, MMS 1zł.  Jeśli mamy zamiar dzwonić do znajomych na Islandii lub do kraju, najlepszym wyjściem jest zakup karty np. z sieci NOWA. Na wybrzeżach przy większych miastach z zasięgiem nie ma problemu, wybierając się trochę w głąb wyspy ustawione są specjalne tabliczki z napisem GSM w miejscach, w których znajdziemy zasięg.
Jak na rozwinięty kraj przystało internet jest bardzo powszechny. Darmowy dostęp dostęp jest możliwy w restauracjach, hotelach, hostelach itp.
Wtyczki i gniazdka są takie same jak w Polsce. Turyści z UK mają możliwość wypożyczenia przejściówek w hotelach/ hostelach.


Język

Oficjalnym językiem jest oczywiście język islandzki jednak na wyspie można bez problemu z każdym porozumieć się w języku angielskim. W miejscu gdzie pracuje nie ma osoby, która rozmawia po islandzku, Islandczycy to rozumieją i bez problemu rozmawiają po angielsku.
Po więcej zdjęć zapraszam do galerii.

Miłego dnia
Tomek Brak komentarzy:

Prześlij komentarz